Mina olen Grete. Ma armastan elu ja inimesi ja elamusi ja rõõmu ja tantsu ja kirjutamist ja laulmist ja väga palju muud. Nagu kundalini joogat ja lapsi ja kodu ja metsa ja naisi ja toitu. Ja ikkagi jah, väga palju muud. Igasuguseid hetki. Ja olemisi ja kohtumisi.

Otsustasin alustada 2019. aastal aastapikkust blogiteekonda, mis kajastab tervet aastat keset õnne ja rõõmu ja väljakutseid ja inspiratsiooni! Mõtlesin end kätte võtta (samas olles enda vastu ka hästi hea ja armastav - ka üks väljakutse mulle endale) ja tegeleda oma kõikvõimalike eluvaldkondade, unistuste ja väljakutsetega, et ma leiaksin endale need mind toetavad harjumused, muudaksin need oma elus osaks ja muudkui lendleks päriselt iseenda poole. Kõik need valdkonnad ja unistused ja väljakutsed baseeruvad niikuinii minu väärtustel ja on minu osad juba praegu ka, seega midagi uut ja radikaalset siin minu jaoks ei ole. Ainult see on, et ma tahaksin olla järjepidevam ja et keegi (ehk siis ma ise) torgiks mind aeg-ajalt mugavusest välja. Ja see ka, et maailm on inspiratsiooni täis ja nii raske on kõike valida. Ma siis valin jõudumööda neid asju ja inimesi ja elamusi, mis tulevad!

Foto: Kadi Prants

Üks hea aasta päriselt elus olemiseks. Ka päriselus.

Otsustasin võtta ette aasta 2019 (sest tundub ju täitsa hea aasta), et lihvida oma elusolemist, elamist ja rõõmu elust ja igasugustest väikestest ja suurematest ja lihtsatest ja keerulisematest asjadest/elamustest/inimestest. See näeb ideaalis välja niimoodi, et ma panen kirja kõik need valdkonnad ja suunad ja unistused, mis on mulle elus olulised ja siis hakkan neid vaikselt otsast harutama, et mul oleks nad kõik silme ees ja ma võiksin anda endast parima, et nad saaksid tähelepanu ja et mina võiksin muudkui liikuda iseenda parima versiooni poole. Ja seda ma teen uusi harjumusi otsides ja analüüsides ja kogedes ja luues, mis võiksid mind muudkui edasi, pärisminuni viia. Ja üks aasta võiks olla hea periood selle kõige jälgimiseks ja kirjapanemiseks. Kõik need valdkonnad on seotud minu väärtustega ja kõige sellega, mida ma niikuinii oma elus hindan ja armastan, seega selles mõttes ei tee ma siin midagi uut ja radikaalset. Ma lihtsalt soovin seda kõike veel rohkem kogeda ja natuke nagu iseennast inspireerida olema veel rohkem mina ise.

Mulle olulised valdkonnad:
toitumine - ma toitun peamiselt taimselt, kuid ei välista sajaportsendiliselt piimatooteid, muna ja kala. Juba aastaid on minu menüüst väljas lindude ja loomade liha, sest keha lihtsalt ei soovi seda enam tarbida. Kõikide toodete puhul eelistan puhast ja mahedat, aga see ei tähenda, et ma ostan ainult mahetoitu. Eelistan. Toitumise teema jälgimine ja kontrolli all hoidmine on mulle oluline, sest ma armastan väga kooki ja värki ja kui ma sellele kõigele teadlikult ei lähene, siis ühel hetkel avastan, et toitungi ainult magusast - olen natukene emotsionaalne sööja või nii. 
- jooga, liikumine - suunan end teadlikult rohkem liikuma ja igasuguseid joogaväljakutseid ette võtma, sest, noh, see loob õnnehormoone ja rõõmsat keha. 
- looduses ja värskes õhus viibimine, sest see maandab ja laeb ja puhastab samal ajal
- keskkonnasõbralikkus ja -säästlikkus - teema, milles ma pole kaugeltki nii teadlik ja kohal nagu ma tahaksin. Seega teema, mis vajab minu elus rohkem tähelepanu ja teadlikku arendamist
- teadlik vanemlus - tegelen sellega, et lubaksin lastel olla need, kes nemad on sündinud olema ja lubaksin neil käia oma rada ilma oma hinnangute ja mustrite pealesurumiseta, olles toetav ja armastav nii lubamises kui piiride seadmises
- inimesed ja suhted ja teadlik suhtlemine - ma armastan inimesi! Eriti põnev on suhelda inimestega, kes näevad maailma hoopis teistmoodi kui mina ja on sealjuures avatud. Aga väga inspireeriv on suhelda ka nendega, kellega on samad suunad, unistused ja sihid - see on hullult toetav ja aitab vabalt lausa lendu tõusta! Ma püüan suhelda läbi südame ja armastuse, hinnangutevabaöt ja mõistvalt, tegelen oma vanade mustrite ülekirjutamisega uute ja toredamatega.
- naiselikkus ja mina ise - tegelen tasakaalu leidmisega naiselikkuse ja loomulikkuse ja samas ilusate kleitide ja värviliste küünte vahel. Et ma tunneksi end hästi ja saaksin end riietuse ja muu naiseliku osas väljendada ilma ülepingutamata 
- lapsed - lapsed.  Sest kui päriselt kohal olla, on nad küüik nii isemoodi ägedad ja siirad ja aitavad lisaks kannatlikkusele ja muud meeliavardavat kogeda. Ja oma mängulisuse ja rõõmuga kontakti saada, kui sellega vahel probleeme on. Lastejooga on minu võimalus lastega koos igasuguseid lahedaid asju teha! Samamoodi pakuvad mulle seda võimalust muidugi ka minu kolm tütart. Ja isegi kui lastega toimetamine on vahel väsitav, on see ikka üks mu suurimaid rõõme - oluline on end toetada ja endale puhkust lubada. Ma vahel unustan selle ära.
- maailmaavastamine nii reisides kui ka erinevaid koolitusi ja kursuseid ja üritusi väisates.  Lihtsalt ja igapäevaselt ja suuremalt ka.
- muusika ja laulmine - mu ammune unistus on õppida end kitarril saatma, et laulda nii mantraid kui ka muud lahedat kraami. 
- tantsimine - esiteks on see liikumine, mis rõõmmustab keha, teiseks on see äge, kuidas keha suudab liikuda, kui harjutada ja kolmandaks, koos grupiga on kõik poole lahedam. Otsin tantsutrenni, aga käin muidu ka tantsimas ja kodus tantsin ka. 
- igasugune korraldamine - mulle väga meeldib igasuguseid asju ja üritusi korraldada! Saalis saan seda ka laiemalt teha, aga mulle piisab täiesti ka oma pere ja laste jaoks ürituste planeerimisest ja korraldamisest ja igasuguste väljasõitude ja muude toredate tegemiste kavandamine. Eriti ägedad on igasugused spontaansed korraldamised.
- kirjutamine - blogi ja päevikute ja vahel lastelaulude ja -juttude ja artiklite ja kõige kirjutamine. Püüan sellele kirele ka rohkem vljundeid leida.
- pildistamine - enda lõbuks hetkede püüdmine. 
- koerad. Lihtsalt. Igatpidi.

Ma mõtlesin ja kaalusin ja piinlesin pikalt, et kuidas seda kõike mingisse päriselt esitatavasse vormi valada. Ja ma jõudsin algselt, jaanuaris, sellise variandini, et ma panen eriti rustikaalselt kirja kõik suunad ja valdkonnad, milles ma tahan kuhugi liikuda ja siis valin mõned välja ja pühendan iga kuu 2019. aastas ühele valdkonnale või teemale. Ja selle teemaga ma mõtlesin siis tegeleda terve kuu – esitan endale ehk mingi mõõdetava väljakutse, leian toetavaid allikaid raamatute, videote, inspireerivate inimeste ja ettevõtmiste näol ja siis mõtlesin niimoodi matkata läbi kuu, et leida kõikide variantide vahel see paras tasakaal ja tee ja harjumused, mis võiksid olla just minu jaoks. Infot ja inspireerivat on muidugi tohutult palju ja see ajab pea segamini. Aga ma otsustasin lihtsalt kuskilt alustada ja teha seda usaldades, et küllap siis ikka jõuavad minuni just need õiged infokillud ja inimesed. Aga siis saabus maikuu ja ma tunnetasin, et selline ühe teema kindlasse ajaraami (nagu üks kuu seda on) surumine põhjustab hoopis rahulolematust ja päriselus ei käi asjad niimoodi tähtajaliselt. Seega otsustasin elle tõdemuseni jõudes kulgeda teemade osas vabamalt ja maikuust alates on kõik mulle olulised teemad postitustes ja ajaliselt esitatud põimituna - täpselt sellises sageduses ja järjekorras nagu nad minu elus parajasti esinevad, voolavalt ja kulgevalt ja ilma liigse ajalise või teemaalase surveta. 

Ja ehkki mu tänane tee ütles mulle, et „Share only your strentghs, not your weaknesses“, siis ma tahan tegelikult just kajastada kõiki aspekte ja tundeid ja väljakutseid, mis ette ja taha tulevad. Et oleks aus. Ja päris. Nagu päriselt elus.

Foto: Krista Kõiv

Ma tahan seda kõike teha võimalikult vabalt ja rõõmsalt ja kergelt, aga samas ikkagi ka mingitpidi end torkides, sest mugavus just kõige paremini edasiminekut ja enesearengut ei toeta. Nii et selle aasta pühendan iseendale ja oma teekonnale ja elurõõmule ja väljakutsetele ja hirmude ületamisele ja „jah“-ütlemistele ja avastustele ja taipamistele ja toetavate harjumuste loomisele ja elu osaks muutmisele ja selle kõige kirjapanemisele ja jagamisele. Sest see jagamine ja kirjapanemine on üheks toetuspunktiks ka. Kirjapannes jäävad mulle maha märgid, kuidas see kõik läheb ja millised on väljakutsed ja aasta lõpuks on mul olemas ülevaade kõikidest elamustest ja õppetundidest. Ja mul on suur lootus ja usk, et selle teekonna jagamisel leian ma mõttekaaslaseid ja saan inspiratsiooni ja tagasisidet.

Niisiis. Kõigepealt on tarkade ja süsteemsete inimeste sõnul oluline märkida ära enda hetkeseis, ehk kaardistada praegune olukord, et oleks hiljem, millega tulemusi võrrelda. Ja selleks ma täidan ära ühe ankeedi, mille ma sain Mel Robbinsi lehelt, kes alustab 35-päevast Mindset Reset coachingut, millega saab tasuta liituda ja mille raames see kohe mõni minut peale liitumist Sulle saadetakse. Ma soovitan seda Sinul ka teha, sest kasvõi juba kord aastas sellise ankeedi täitmine ja võrdlemine järgmistega annab päris toreda iseenda analüüsimise võimaluse. Ankeedi leiad minu järgmisest postitusest.

Ja seejärel teen ma sellise listi eesmärkidest, mida uuel aastal täita võiks. See võiks olla selline list, kust leiab suuremaid ja väiksemaid eesmärke, et vahepeal oleks mõnus midagi maha tõmmata ja rõõmustada. Näiteks, klassikalised eesmärgid, mida ma pidevalt endale mõttes (!) sean (ja sellepärast need hästi ei töötagi, et nad on ainult kuskil mõttes), on perepiltide tellimine või kord kuus lastepäevikusse kirjutamine (päevik, mida ma pean oma lastele, kuhu kirjutan neile neile emaks olemise mõtetest ja elamustest) või õigel ajal teatripiletite ostmise meelespidamine või x-arvu raamatute lugemine aastas (eriti rahuldustpakkuv list mahatõmbamise võimalusega!). Aga kindlasti saab sinna panna ka suuremaid või järjepidavustnõudvamaid eesmärke nagu iga päev vähemalt 10-minutilise jalutuskäigu ettevõtmine (ja kui jääbki võtmata, siis peab järgmisel selle võrra rohkem jalutama!) või lubadus, et sel aastal ei osta mõttetut pudi-padi (ilmselt tuleks see ka kuidagi lahti mõtestada, et mida see pudi-padi täpselt minu jaoks tähendab) või lubadus, et ma ei tõsta kodus häält (ja panen preemiaks kirja kõik korrad, kui suudan seda mitte teha). No ühesõnaga, selliseid liste on internetis küllaga ja mina sain inspiratsiooni näiteks siit Gretchen Rubini postitusest. Ja sarnaselt talle soovin ma ka aasta jooksul iga mõne aja tagant teha endale ülevaate listi täitmise hetkeolukorrast.

Ma loodan, et Sa saad ka ise innustust ja tuge ja jõudu ja rõõmu 2019. aastal iseennast rohkem tundma õppida ja võib olla natuke proovile panna ja lihtsalt kõike õnnelikumalt võtta!

Grete


Mind inspireerisid seda kõike tegema kohe eriti (ühel hetkel saabuvad ka lingid!):

#MindsetReset Mel Robbinsiga
Gretchen Rubin ja Happiness Project
Become Minimalist ajakiri Simplify
G. Bonney raamat „In the Company of Women“
M. Gastoni raamat „The Art of Wellbeing“
Five-year Diary
jooga ja muud toetavad praktikad ja rituaalid

Ja lugematud naised, inimesed, tsitaadid, filmid ja hetked.


Grete teised tegemised:

- Elujõusaal Viimsis, kus toimuvad joogatunnid ja inspireerivad üritused ja toimetused
- Haldjad ja Draakonid Lastejooga
- Kolme kleidikese blogi teadliku vanemluse radadel
- Tervisttoetavate toitude retseptiblogi Tervise Juures